All Products
-
Mr. Umar JibrilWe have been cooperating with Silver Star since the year of 2011, our first chicken farm layer cage order is also very strong so far. High quality and durable cages, i am very satisfied. -
Mr. BryanSiver Star battery chicken cage is worth to order: Last year we cooperated first time on hot dip galvanizing layer chicken cage. I was really surprised with the poultry cage when i recevied. What's more, Siver Star gave us more patient installation guidance. Now my farm is running very well, soon i will prepare for my second house. -
Mr. Halim SatriaIt is unforgettable for us to meet on exhibition booth, we talked with Silver Star manager Ms. Joise, and started our first business for my new chicken farms with automatic chicken cage. Ms. Joise send the engineer to guide installation for me, easy to operate, i am thankful.
Keywords [ battery chicken cage ] match 1130 Products.
Hot Galvanized Battery Chicken Cage For Broiler 17 Chicks / Cell
| Product Name: | Broiler Chicken Cage |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Material: | Hot Galvanized Steel Wire Mesh |
Hens Layer Battery Chicken Cages System H Type Galvanized 384 Birds / Set
| Product Name: | H Type Battery Laying Hens Cage System Design Layer Chicken Cages |
|---|---|
| Material: | Q235A Hot /Cold Dipped Galvanized Steel Wire Mesh |
| Type: | H Type Layer Chicken Cage |
A Type Layer Battery Chicken Cages Automatic Poultry Zinc Cocating 275g / M2
| Product Name: | A Type Battery Layer Chicken Cages Automatic Egg Poultry Farming Equipment System |
|---|---|
| Material: | Q235A Hot /Cold Dipped Galvanized Steel Wire Mesh |
| Type: | A Type Layer Chicken Cage |
Hot Galvanized Battery Chicken Cage For Broiler 17 Chicks / Cell
| Product Name: | Broiler Chicken Cage |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Material: | Hot Galvanized Steel Wire Mesh |
Animal Husbandry Coop Battery Chicken Cage H Type 6 Layers
| Set Capacity: | 144/192/240/288 Layers |
|---|---|
| Cell Capacity: | 6 Layers |
| Accessories: | Water Pipe,leg Support,nipple Drinker |
Heavy Battery Chicken Cage Designed to Optimize Egg Production and Enhance Poultry Health in Commercial Farms
| Size: | 650x1250X440mm/ 1000x1250x400mm |
|---|---|
| Area/Bird: | 450cm2 |
| Life Span: | More Than 25 Years |
10000 Egg Layer Battery Chicken Cage Equipment Q235 Steel Material SONCAP Listed
| Other Name: | 10000 Layer Cage, Battery Cage System |
|---|---|
| Floors/Tiers: | A Type: 3/4 Floors; H Type: 3-9 Tiers |
| Model: | A Type Battery Cage; H Type Battery Cage |
50000 Birds 5tiers Battery Chicken Cage Equipment Laying Hens Use ISO9001 Approval
| Keywords: | 50000 Battery Cage Price, Layer Cage Price, 50000chicken Cage |
|---|---|
| Levels/Tiers: | A Type: 3, 4 Tiers; H Type:3-10 Tiers |
| Type: | A Type Layer Cage, H Type Layer Cage |
Galvanized Steel Poultry Battery Chicken Cages 3 Tier Egg Layer Cage A4L-160
| Color: | Silver White |
|---|---|
| Number Of Nests: | 3-4 |
| Automatic Feeding System: | Yes |
HDG H Type Battery Chicken Cage For Laying Hens 3-10Tiers
| Product Name: | Poultry Breeding Equipment, Battery Cages Laying Hens, Chicken Layer Cage |
|---|---|
| Levels/Tiers: | 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10 Tiers |
| Type: | H Type Chicken Layer Cage |

