All Products
-
Mr. Umar JibrilWe have been cooperating with Silver Star since the year of 2011, our first chicken farm layer cage order is also very strong so far. High quality and durable cages, i am very satisfied. -
Mr. BryanSiver Star battery chicken cage is worth to order: Last year we cooperated first time on hot dip galvanizing layer chicken cage. I was really surprised with the poultry cage when i recevied. What's more, Siver Star gave us more patient installation guidance. Now my farm is running very well, soon i will prepare for my second house. -
Mr. Halim SatriaIt is unforgettable for us to meet on exhibition booth, we talked with Silver Star manager Ms. Joise, and started our first business for my new chicken farms with automatic chicken cage. Ms. Joise send the engineer to guide installation for me, easy to operate, i am thankful.
Keywords [ battery chicken cage ] match 1127 Products.
3-9 Floor Farm Battery Chicken Cage With Automatic System
| Application: | Broiler Chicken |
|---|---|
| Type: | 3-9 Floor |
| Advantage: | Low Broken Rate |
Fully Automatic Environmental Controlled System Battery Chicken Cages More Than 25 Years Life Span Optimized for Modern Poultry Farming Needs
| Tier: | 3-8 Tier |
|---|---|
| Design: | For Free |
| Size: | 650x1250X440mm/ 1000x1250x400mm |
Fully Automatic Environmental Controlled System Battery Chicken Cages With More Than 25 Years Life Span Poultry Farming Solution
| Equipment Configuration: | Fully Automatic Environmental Controlled System |
|---|---|
| Life Span : | More Than 25 Years |
| Area/Bird: | 450cm2 |
Capacity 72-108 Chickens Battery Chicken Cage Fully Automatic Environmental Controlled System Area Bird 450cm2 for Poultry Farming
| Material: | Hot Dipped Galvanized |
|---|---|
| Area/Bird: | 450cm2 |
| Life Span : | More Than 25 Years |
6 Tier Battery Chicken Cages Long Lasting Materials More Than 25 Years Life Span Suitable for Intensive Poultry Housing
| Life Span : | More Than 25 Years |
|---|---|
| Capacity: | 72-108 Chickens |
| Size: | 650x1250X440mm/ 1000x1250x400mm |
SGS 90-384 Birds Battery Chicken Cage System 1950x2300x1500mm Size
| Other Name: | Battery Cage For Layers, Battery Cage Laying Hens |
|---|---|
| Type: | H Type & A Type |
| Material: | Q235 Bridge Steel |
Galvanized Wire A Type 120 Birds Poultry Battery Chicken Cage For Layers
| Product Name: | Chicken Layer Poultry Battery Cage |
|---|---|
| Cage Type: | A Type Chicken Layer Cage |
| Material: | Galvanized Wire, Q235 |
450cm2/Bird Q235 Steel Layer Battery Chicken Cage 150kgs Weight
| Product Keywords: | Battery Cage System, Battery Layer Chicken Cage, Battery Cage Laying Hens Equipment |
|---|---|
| Material: | Q235 National Bridge Steel |
| Dimension: | 1800X600X410mm/650X625X500mm |
Poultry Farm Q235 3 - 4Tier Battery Chicken Cage Broiler Breeding Use
| Other Name: | Battery Broiler Cage, Broiler Chicken Cage |
|---|---|
| Model: | Q235 Low Carbon Steel Wire |
| Surface Process: | Hot Dip Galvanizing |
Coop Broiler Battery Chicken Cage Automatic Poultry Farm H Type 3 Tiers 4 Tiers
| Product Name: | H Type 3 Tiers 4 Tiers Broiler Chicken Battery Cage |
|---|---|
| Material: | Q235A Hot Dipped Galvanized |
| Type: | H Type Broiler Chicken Cage |

