All Products
-
Mr. Umar JibrilWe have been cooperating with Silver Star since the year of 2011, our first chicken farm layer cage order is also very strong so far. High quality and durable cages, i am very satisfied. -
Mr. BryanSiver Star battery chicken cage is worth to order: Last year we cooperated first time on hot dip galvanizing layer chicken cage. I was really surprised with the poultry cage when i recevied. What's more, Siver Star gave us more patient installation guidance. Now my farm is running very well, soon i will prepare for my second house. -
Mr. Halim SatriaIt is unforgettable for us to meet on exhibition booth, we talked with Silver Star manager Ms. Joise, and started our first business for my new chicken farms with automatic chicken cage. Ms. Joise send the engineer to guide installation for me, easy to operate, i am thankful.
Keywords [ poultry environmental control system ] match 317 Products.
Fully Automatic Environmental Controlled System Battery Chicken Cages With More Than 25 Years Life Span Poultry Farming Solution
| Equipment Configuration: | Fully Automatic Environmental Controlled System |
|---|---|
| Life Span : | More Than 25 Years |
| Area/Bird: | 450cm2 |
46000m3/H Chicken Farm Industrial Ventilation Fan 1270mm Poultry Control Shed System
| Product Name: | Chicken Farm Poultry Environmental Control System Ventilation Fan |
|---|---|
| Size: | 1380x1380x450mm |
| Dia. Of Blades: | 1270mm |
6 Tier Battery Chicken Cages Long Lasting Materials More Than 25 Years Life Span Suitable for Intensive Poultry Housing
| Life Span : | More Than 25 Years |
|---|---|
| Capacity: | 72-108 Chickens |
| Size: | 650x1250X440mm/ 1000x1250x400mm |
Heavy Battery Chicken Cage Designed to Optimize Egg Production and Enhance Poultry Health in Commercial Farms
| Size: | 650x1250X440mm/ 1000x1250x400mm |
|---|---|
| Area/Bird: | 450cm2 |
| Life Span: | More Than 25 Years |
Durable Layer Chicken Cage for Poultry Farming Providing Optimal Space and Ventilation to Maximize Egg Production and Bird Health
| Surface Treatment: | Hot Dip Galvanized |
|---|---|
| Size: | 650x1250x440MM |
| Tiers: | 3/4/5/6/8 |
Poultry House Layer 180 / 240 Baby Chick Cage A Type With Feeders
| Features: | With Auto Drinkers, Auto Feeders |
|---|---|
| Keywodrs: | Poultry House Baby Chicks Brooder Cage With Drinkers And Feeders |
| Type: | A Type |
Q235 Poultry Farm Cage
| Other Name: | Poultry Farm Automatic Chicken Poultry Cage For Egg Layers And Broilers |
|---|---|
| Cage Material: | Q235 National Bridge Steel, No Bend |
| Cage Surface: | Double Cold Or Hot Dip Galvanized Processing After Welding |
Pullet Poultry Farming Equipment , 3 / 4 Tiers Automatic Layer Poultry Equipment
| Product Name: | Automated Layer Poultry Farming Pullet Chicken Cage Equipment |
|---|---|
| Cage Wire Material: | Q235, Not Easy To Deform |
| Cage Floors: | 3 Or 4 Tiers |
3-6mm Wire Battery Broiler Equipment SGS H Type Poultry Farm Cage
| Keywords: | H Type Broiler Layer Battery Chicken Equipment Poultry Farm Cage |
|---|---|
| Feed Trough: | Galvanized Aluminum Feeders, 1.0mm Thickness |
| Water Pipes: | 25mm Square Or Round Water Tubes |
Q235 Poultry Farming Cage
| Keywords: | Chicken Farm Hot Galvanized Broiler Cage |
|---|---|
| Tiers/layers: | 3 Or 4 Layers Poultry Cage Broiler |
| Use: | Chicken, Poultry Broilers |

